Novinky O nás O plemeni Naši kokříci Štěňátka Odchovy Výstavy Výcvik Úprava srsti Výstavní kabátky Odkazy Kontakt

Poprvé na výstavu

     Usoudili jste, že je ten váš mazlíček prostě nádherný, a rozhodli jste se ho přihlásit na výstavu? Gratuluji! Chcete-li první výstavu zvládnout s grácií a neutrhnout si pořádnou ostudu, možná vám pomůže tento článek. Ono vystavování totiž není zas až taková legrace.

     Protiostudové opatření č.1 - pokud neumím prohrávat, raději zůstanu doma. Není nic směšnějšího, než páníček, který při neúspěchu tropí hysterické scény. Výstava je soutěž jako každá jiná a je jasné, že nemůže vyhrát každý. Ne vždy vyhraje ten nejlepší, tak už to chodí a je třeba to brát sportovně, není důležité vyhrát, ale zůčastnit se. Nelíbí se vám pes, který vás porazil? Nemusí to být slyšet i na druhém konci výstaviště. Rozhodčímu se více líbil, tak to prostě respektujte.

    Protiostudové opatření č. 2 - zjistitěte, zda pes nemá nějakou diskvalifikující vadu - špatný skus, chybějící varle, nestandardní zbarvení. V případě, že by nějakou takovou vadu měl, pak by Vás čekalo jen zklamání v podobě špatného hodnocení nebo diskvalifikace. S takovou kontrolou může pomoci zkušený chovatel popř. veterinární lékař (bohužel také ne každý, někteří veti mají titul omylem).

    Pokud po hloubavém přemýšlení dospějete k závěru, že zvládnetei případný neúspěch, a pokud váš pes nemá žádné zásadní nedostatky, pak přichází další krok - výběr vhodného typu výstavy. Většina lidí kouká hlavně na vzdálenost, proč ne, jet naprvní výstavu do Malvern by asi nebylo moudré. Pro začátek je možná lepší nějaká menší výstava - oblastní nebo krajská, kde nebude taková konkurece a je tam větší šance na úspěch (to je nepochybně příjemný start). Při výběru výstavy je třeba si zapamatovat hlavně jednu zásadu - nehlásím psa na výstavu, pokud je rozhodčí a chovatel, od něhož mám psa, jedna osoba. Není to zakázané, ale není to úplně etické a rozhodčího to staví do nepříjemné možná i trapné situace. Takže takto prosím ne, tedy pokud vás k tomu chovatel vysloveně nevybídl (takové zde ale snad nemáme).

     Pes je krásný a bez vad, vy jste shopni důstojně přejít případnou kritiku rozhodčího, vybrali jste výstavu, ale nastal problém. Jak sakra vyplnit přihlášku? Přihlásit na výstavu psa můžete poštou, nebo elektronicky. Do přihlášky se kromě jména a adresy majitele a jména psa vyplňuje také jméno chovatele, jména rodičů psa, číslo zápisu (ČLP/**/*****), datum narození psa, pohlaví.... a třída. Kokři se v České republice vytsavují podle barev - černí a černí s pálením, ostatní jednobarevní, vícebarevní. Nezapomeňte napsat správnou barvu psa a správné zařazení do třídy dle věku (třída pacovní je pro psy se zkouškami a pracovním certifikátem, třída vítězů, šampionů a čestná pro psy, kteří mají šampionát nebo příslušný titul, kterým je účasti v těchto třídách podmíněna). Před odesláním přihlášky je nutné zaplatit výstavní poplatek a přiložit potvrzení o platbě k přihlášce.

     Přihláška úspěšně odeslána, a vy se těšíte na výstavu. Co je třeba ještě udělat? V první řadě nechat psa odborně upravit. Nesvěřujte kokra nikomu jinému, než člověku, které toto plemeno chová a z úspěchů na výstavách je zřejmé, že ho umí i upravit. Téměř ve všech salónech vás ujistí, že upravit kokra na výstavu umí, ale pak vám ho zholí strojkem a vám zbydou jen oči pro pláč. Strojek na kokra nepatří s vyjímkou véčka na krku a spodku uší. Bohužel i někteří chovatelé holí více než je zdrávo. Výběr stříhače nepodceňujte a nekoukejte na cenu. Upravit kokra na výstavu je fyzicky i časově velmi náročné, proto je logické, že si šikovný stříhač nechá za svou kvalitní práci zaplatit (i tak ale zůstává tato práce nedoceněná). Nechte si od stříhače nebo chovatele poradit i vhodnou kosmetiku na vašeho psa a naučte se finální grooming (koupání, natažení srsti fénem...), ať váš pes vypadá jako elegán, a ne jako smeták. Se srstí, zejména s finálním groomingm, může velmi pomoci výstavní kabátek, který si můžete na míru nechat vyrobit přímo u nás.

     Nastal den výstavy, vy jste nervózní, ale těšíte se. Máte všechno, co budete potřebovat? Kromě perfektně vyčesaného, čistého, správně upravného psa budete potřebovat hlavně očkovací průkaz (pokud jedete do zahraničí, tak pas), rodokmen a vstupní list, který vám zaslal pořadatel výstavy. Určitě se vám bude hodit rybářská židle (výstava trvá většinou až do odpoledn), přepravka na psa (nebo alespoň nějaká deka či pelíšek), kartáč a výstavní vodítko (kokři se nepředvádí na klasickém vodítku). Před výstavou nenechte psa namočit - vyvenčit se může i na betonu, pokud prší, existují pláštěnky.

    U vstupu se pokážete vstupním listem, projdete veterinární kontrolou, a podle katalogu, který dostanete na příslušném místě, najdete kruh, ve kterém se posuzuje vaše plemeno. Co by měl začátečník ideálně udělat hned po příchodu ke kruhu? Rozlédnout se po přítomných, vyhlédnout si někoho, kdo vypadá zkušeně a sympaticky, a požádat ho, zda by se ho ujal. Pokud natrefíte na takového ochotného nadšence, jako jsem třeba já, máte napůl vyhráno - máte jistotu, že nepromškáte vaši výstavní chvilku, a že vám bude vysvětleno vše od A do Z. Pokud nemáte odvahu někoho oslovit, nebo nemáte štěstí na sympatického člověka, budete to muset zvládnout sami. Až vás vedoucí kruhu pozve do kruhu, postavíte psa do postoje (pokud vás rozhodčí nevyzve rovnou k pohybu). V postoji musí vyniknout přednosti psa a zaniknout jeho nedostatky. Bohužel většina zařátečníků nepozná tyto přednosti a nedosatky, a tak postojem psovi spíše škodí. Kokr by měl být kvadratický (nedávat pánevní končetiny moc dozadu a hlavu moc dopředu, aby ho to opticky neprodloužilo), se správným úhlením (obecná poučka - nedávat hruní končetiny moc dopředu, spíše pod psa). Pes musí v postoji vydržet mnohdy i několik minut, proto je třeba to natrénovat ještě před výstavou. Poté, co si rozhodčí psa prohlédne v postoji, požaduje předvedení v pohybu. Předváděcí vodítko těsně za uši a druhý konec smuchlat do levé ruky, psa u levé nohy a rychlým krokem či pomalým během proti směru hodinových ručiček. Správné tempo psa je klus, nikoliv krok nebo cval. Pes by se měl předvádět elegantně a energicky. Správnou mechaniku pohybu má pes vrozenou, stejně jako chuť se předvádět, mnohé se dá ale naučit tréninkem. Po předvedení v pohybu přijde na řadu posouzení na stole, opět ve výstavním postoji. Pes musí být schopen nechat se od rozhodčího prosahat a nechat si zkontrolovat zuby. Poté vás rozhodčí může ještě vyzvat k pohybu.

    Když dojde k posouzení všech psů ve třídě, rozhodčí zadá známky (Výborná, Velmi dobrá, Dobrá, Dostatečná, Diskvalifikace) a čtyřem nejlepším zadá pořadí (1 - 4). Pokud se mu první pes líbí natolik, že mu zadal známku Výborná, může mu zadat titul (CAJC, CAC, vítěz třídy), na výstavách, kde se zadává titul CAC, může být psovi se známkou Výborná 2 zadán titul res.CAC. Psi, kteří dostali známku V1 + titul, postupují do dalšího kola o titul CACIB, Nárdní vítěz, Klubový vítěz, Krajský či Oblastní vítěz (podle typu výstavy). Pro získání titulu není důležité jen předvedení a úprava, ale také kvalita psa. Líbil se váš pes rozhodčímu? Paráda! Nelíbil se mu? Nezoufejte a zkuste to znovu na jiném rozhodčím. Pokud se kritika od více rozhodčích bude shodovat, pak asi z vašeho pejska asi nebude výstavní šampion. Pokud ale každý rozhodčí kritizuje něco jiného, pak zřejmě na vašem psovi nebude nic zas tak moc špatně a stojí za to zkoušet to dál. Mnohdy úspěch přijde až se zkušenostmi.

     Tak hodně štěstí a naviděnou u kruhu :)