Novinky O nás O plemeni Naši kokříci Štěňátka Odchovy Výstavy Výcvik Úprava srsti Výstavní kabátky Odkazy Kontakt

Přemýšlíte o štěňátku od nás?
               
     Naše chovatelská stanice nebyla založena za účelem zisku, ale kvůli lásce k anglickému kokršpanělovi a touze podílet se na šlechtění a zachování tohoto úžasného plemene pro další generace. Bez těch smutných očí a dlouhých uší by bylo na světě poněkud prázdno.
     Úvodem musím říci, že se mi příčí dnes tak rozšířený odchov štěňat pro peníze, při němž množitelé nehledí na zdraví zvířat, vhodné životní podmínky, natož pak na exteriér či povahu. Každý člověk, který si z takových podmínek štěňátko koupí, svou nevědomostí podporuje tento špinavý kšeft. Na rozdíl od trýznitelů, kteří své nebohé fenky drží často v zavrženíhodných podmínkách a týrají je nejen nedostatkem pohybu, špatnou výživou a špínou, ale především neustále se opakujícími březostmi, my si svých fen vážíme a jejich zdraví a pohoda je pro nás na prvním místě. Naše holčičky jsou plnohodnotnými členkami naší rodiny.
     Přestože se snažíme dělat vše pro to, aby měli naši odchovanci co nejlepší genetickou výbavu a vynikali skvělým exteriérem, loveckými vlastnostmi, povahou i zdravím, nemůžeme zaručit, že všichni naši odchovanci budou výstavní a pracovní šampioni s ideálním temperamentem a bez jediného zdravotního problému. Recept na dokonalá štěňata nemáme, tak je nebudeme ani slibovat. On ten recept nemá žádný chovatel, protože na přírodu a genetiku jsme stále krátcí a jsou věci, které nelze předvídat nebo ovlivnit. Čím více je člověk vzdělaný v oblasti veterinářství a chovu zvířat, tím více si uvědomuje, kolik toho lidé ještě nevědí, jak velkou roli v chovu hraje náhoda a štěstí, a jak moc pošetilí jsou ti chovatelé, kteří dvouměsíční štěňátka prodávají se zárukou výstavních úspěchů, perfektní povahy a naprostého zdraví. Takže pokud od chovatele požadujete záruku 100% kvality a zdraví, pak doporučuji hledat štěňátko jinde. Zcela jistě najdete. Těch, kteří z vypočítavosti nebo z neznalosti planě slibují, je mnoho. My můžeme slíbit jediné. Děláme vše co je v našich silách pro kvalitu našich odchovů a snažíme se novým majitelům našich štěňátek (a nejen jim) být nápomocni. Snažíme se náš chov dělat nejen srdcem, ale především hlavou. Chov je pro nás víc, než radost z roztomilých štěňátek, neboť si uvědomujeme, kolik škody může každý jednotlivý chovatel napáchat na tomto krásném plemeni. Proto vše důkladně promýšlíme, vzděláváme se a snažíme se poučit z vlastních chyb.
     Asi nejtěžší na chovatelské práci, je práce s lidmi – hledání vhodných domovů pro štěňátka. Ne každý člověk může mít psa, zvláště kokra. Kokři umí být velmi sebevědomí a je třeba je důsledně vychovávat. Chyby ve výchově mohou mít fatální následky, naučit kokra používat zuby není dobrá nápad. Povaha je sice do určité míry dána geneticky, 90 % psa ale dělá výchova. Budete se mu věnovat, vychovávat ho důsledně ale laskavě? Budete mít nejlepšího parťáka. Necháte ho jako dříví v lese? Budete ho rozmazlovat? Nebo nepřiměřeně trestat? Nebo nebudete respektovat jeho základní potřeby? Budete mít psa Baskervilského, který bude terorizovat Vás i své okolí. A to neplatí jen pro kokry. Proto si před pořízením štěněte prosím promyslete, zda jste schopni psa důsledně vychovávat a zda jste schopni nést případné následky svých výchovných chyb. Velmi mnoho psů končí v útulku, kam je odložil jejich majitel, který nestačil na výchovu. Bývá to tvrdá srážka z realitou, když člověk zjistí, že pes není jenom roztomilá, hodná a veselá živá hračka, ale šelma se značnými potřebami a nároky na péči a výchovu. Proto je mým snem, aby se všichni naši odchovanci dostali do rukou racionálně uvažujících lidí, kteří vědí, do čeho jdou, které pes neomrzí, a kteří ho neodkopnou, když se objeví nějaký problém.
     S většinou majitelů našich odchovanců jsme v trvalém kontaktu, někteří rozšířili okruh našich přátel. Kontaktu s chovatelem se nevyhne většina majitelů pejsků (úprava srsti, konzultace výchovy, výživy, zdravotního stavu...), proto vybírejte chovatele, který je vám sympatický a jehož chovatelské zásady jsou vám blízké, nikoliv člověka, kterému nedůvěřujete, pochybujete o jeho odbornosti nebo je vám nepříjemné s ním komunikovat.