Novinky O nás O plemeni Naši kokříci Štěňátka Odchovy Výstavy Výcvik Úprava srsti Výstavní kabátky Odkazy Kontakt

Úprava srsti

     Hedvábná srst anglického kokršpaněla vyžaduje pravidelnou péči, na kterou si musí pejsek zvykat již od štěňátka. Na česání není nic těžkého. Ostříhat kokříka už tak snadné není. Oholit kokříka strojkem zvládnou v každém salónu, strojek ale napáchá na srsti více škody než užitku. Upravit kokříka správně je ale pěkně tvrdý oříšek. Lidí, kteří dokáží kokříka dobře upravit je velice málo, a tak je často nutné dojíždět za nimi desítky i stovky kilometrů, což není zrovna levná záležitost. A právě to bylo důvodem, proč jsem se do úpravy pustila sama. Zůčastnila jsem se kurzu výstavní úpravy anglického kokršpaněla pod vedením špičkových stříhačů paní Zoji Schönigerové a pana Petra Studeníka, který byl pořádán Cocker Clubem.

                                 

     Máte-li zájem nechat si u mě upravit pejska, prosím kontaktujte mne. Pejsek musí být před úpravou vykoupaný a vyfénovaný.

     Vzhledem k tomu, že mám poslední dobou nejen mozol od nůžek, ale i puchýře od hřebenu, protože snad víc rozčesávám a oddredovávám než stříhám, musím zdůraznit nustnost předchozího důkladného rozčesání psa. Protože zjišťuji, že i česání dělá mnohým majitelům problémy, uvedu několik rad. První zásadou je zapomenout na jemný drátěný kartáč, který Vám zaručeně prodají v každém zverimexu, když řeknete, že chcete něco na česání kokra. Kovový kartáč je dobrý akorát tak na úpravu před vstupem do výstavního kruhu nebo na vyčesávání srsti při stříhání, rozčesat se s ním ale nedá téměř nic. Nejlepší na rozčesání kokří srsti je kovový hřeben se střídavými hroty (kratší a delší). Položte psa na bok, rozčešte ho postupně od zadních nohou až k uchu, pak si ho položte na druhý bok a udělejte totéž. Pak psa položte na záda a důkladně, kousek po kousku rožčešte slabiny, břicho podpaží a hrudník. Pak můžete použít ten proslulý drátěný kartáč, a to na odstranění chlupů ze svých kalhot. :-)

     Někteří majitelé, než aby zplstatělou srst rozčesali, raději dredy vystříhnou, čímž samozřejmě vzniknou nepěkné zuby, s kterými stříhač těžko něco zmůže. Po 16 letech života s kokry vím, že když se chce, tak se dá rozčesat vše, takže slova typu "to opravdu nejde", nebo "náš pejsek chodí do lesa" na mě neplatí. Velmi mi záleží na výsledku mé práce, mým zájmem je to, aby byl Váš pes krásný, ale toho mohu jen těžko docílit, pokud před úpravou již do srsti bylo jakkoliv zasahováno. Proto je mým pravidlem, že stříhat budete buď vy, nebo já. A máte-li pocit, že vaše stříhačské umění je lepší než to moje a cítíte potřebu po mně psa ještě dostříhávat, pak prosím nikde nezmiňujte, že jste byli stříhat u mně a zvolte stříhače, který Vám bude lépe vyhovovat.
A ještě pár slov k výstavní úpravě. Je třeba si uvědomit, že péče o srst je společnou starostí majitele a stříhače, nelze očekávat, že péči, kterou majitel zanedbá stříhač zachrání během jednoho stříhání. I méně kvalitní srst se dá upravit do výstavní kondice, je-li o ní správně pečováno. Správně zvolená kosmetika dokáže téměř zázraky, výstavní úprava ale není jen o kosmetice a střihu, ale zejména o finální úpravě, kterou musí zvládnout majitel sám. Zanedbaná finální úprava (koupání, fénovýní, výstavní kabát) může hravě zmařit práci stříhače. Každá srst vyžaduje jinou finální úpravu - pokud máte to štěstí a máte psa s dokonale hladkou a lesklou srstí, bude Vám stačit mu ráno před výstavou přestříknout kondicionérem a vyfénovat závěsy na nohou a břiše a nepustit ho do mokré trávy, aby se neurousal. Pokud to štěstí nemáte, předvýstavní úprava bude trošku složitější, ne však nemožná. Na neposlušnou srst na zádech a bokách pomůže výstavní kabátek, zvlněné závěsy je třeba opět vyfénovat do rovna a psa důkladně ochránit proti navlhnutí. Dobře vyfénovaná srst je jemná a nepramínkovatí. Před vstupem do kruhu je nutné psa dobře vykartáčovat. Pokud psa pustíte den před výstavou vykoupat do řeky, nebo v den výstavy proběhnout do mokré trávy a s urousaným psem přijdete do výstavního kruhu, nedivte se, pokud Vám rozhodčí vytkne úpravu. Vzhledem k tomu, že každého kokříka před výstavou stříhám s největší možnou péčí a majitele upozorním na nedostatky srsti a vysvětlím mu, jak se k srsti před výstavou chovat a čemu se vyvarovat, případné reklamace po kritice rozhodčího, která vznikla v důsledku zanedbání finální úpravy, nepřijímám. Děkuji za pochopení.


Na následujících fotkách si můžete prohlédnout některé výsledky mého snažení.

Kritika upřímně vítána ;-)